伊利莎伯大廈
Elizabeth House
location
250-254 Gloucester Road, Wan Chai / Causeway Bay
伊利莎伯大廈
Elizabeth House
location
250-254 Gloucester Road, Wan Chai / Causeway Bay
Contract Date:
Price/ft² by trans. (Last 30 days)
MoM
SFA $14,268
7.9%
Price/ft² by listing
Lowest
Highest
SFA $17,182
$15,740
$18,624
No. of Block(s)
3 Blocks 480 Units
Date of Occupation Permit
26/11/1978
Sun Hung Kai Properties Limited
Island Peninsula Realty And Enterprises Limited
Chow Tai Fook Enterprises Limited
Transaction Record
- Sell
- Lease
17/05/26
Flat A1, 23/F, Block A
$8.38M
+60%
$8.38M
SFA540ft²
Holding Period 16.4 year(s)
16.4yrs
@$15,519
$5.23M
/
+60%
Land Reg.
17/05/26
13/05/26
Flat A4, 8/F, Block A
$7.5M
$7.5M
SFA698ft²
@$10,745
-
Land Reg.
13/05/26
04/05/26
Flat C8, 26/F, Block C
$9.9M
+65%
$9.9M
SFA614ft²
Holding Period 16.9 year(s)
16.9yrs
@$16,124
$6M
/
+65%
Land Reg.
04/05/26
23/04/26
Flat C1, 8/F, Block C
$7.75M
+48%
$7.75M
SFA536ft²
Holding Period 15.4 year(s)
15.4yrs
@$14,459
$5.23M
/
+48%
Land Reg.
23/04/26
23/04/26
Flat A8, 20/F, Block A
$9.95M
+56%
$9.95M
SFA612ft²
Holding Period 16.4 year(s)
16.4yrs
@$16,258
$6.38M
/
+56%
Land Reg.
23/04/26
21/04/26
Flat C8, 26/F, Block C
$9.9M
+65%
$9.9M
SFA614ft²
Holding Period 16.8 year(s)
16.8yrs
@$16,124
$6M
/
+65%
Land Reg.
21/04/26
16/04/26
Flat B3, 17/F, Block B
$8.88M
+51%
$8.88M
SFA615ft²
Holding Period 16.1 year(s)
16.1yrs
@$14,439
$5.88M
/
+51%
Land Reg.
16/04/26
30/03/26
Flat B8, 15/F, Block B
$8.8M
+172%
$8.8M
SFA615ft²
Holding Period 25.7 year(s)
25.7yrs
@$14,309
$3.24M
/
+172%
Land Reg.
30/03/26
30/03/26
Flat A7, 8/F, Block A
$6.68M
+65%
$6.68M
SFA612ft²
Holding Period 18.3 year(s)
18.3yrs
@$10,915
$4.04M
/
+65%
Land Reg.
30/03/26
25/02/26
Flat A1, 18/F, Block A
$8.15M
+244%
$8.15M
SFA540ft²
Holding Period 23.9 year(s)
23.9yrs
@$15,093
$2.37M
/
+244%
Land Reg.
25/02/26