菁雅居

Meadowlands

location
60 Tan Kwai Tsuen Road, Hung Shui Kiu
Contract Date:

菁雅居

Meadowlands

location
60 Tan Kwai Tsuen Road, Hung Shui Kiu
Contract Date:
Last 30 days Trans.
For Sale
For Rent
2 Trans.
Price/ft² by trans. (Last 30 days)
MoM
SFA $7,216
8.8%
No. of Block(s)
30 Blocks 488 Units
Date of Occupation Permit
10/09/1995 - 27/06/1996
Facilities
School Net
Developer
SUN HUNG KAI

Transaction Record

29/04/26
Flat B, 1/F, Block 9, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark
$3.83M
+74%
$3.83M
SFA510ft²
2 Room(s)
Holding Period 14.1 year(s)
14.1yrs
@$7,506
$2.2M
/
+74%
Land Reg.
29/04/26
27/04/26
Flat A, 5/F, Block 28, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$4.05M
+232%
$4.05M
SFA558ft²
2 Room(s)
Holding Period 17.1 year(s)
17.1yrs
@$7,258
$1.22M
/
+232%
Land Reg.
27/04/26
27/04/26
Flat A, 5/F, Block 28, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$4.05M
+232%
$4.05M
SFA558ft²
2 Room(s)
Holding Period 17.1 year(s)
17.1yrs
@$7,258
$1.22M
/
+232%
Land Reg.
27/04/26
19/03/26
Flat B, 3/F, Block 18, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Roof | Balcony
$3.5M
+56%
$3.5M
SFA572ft²
2 Room(s)
Holding Period 14.7 year(s)
14.7yrs
@$6,119
$2.25M
/
+56%
Land Reg.
19/03/26
05/02/26
Flat D, 1/F, Block 17, Phase 1
3 Rms 2 Liv. Rm | Carpark
$4.93M
-28%
$4.93M
SFA743ft²
3 Room(s)
Holding Period 7.6 year(s)
7.6yrs
@$6,633
$6.82M
/
-28%
Land Reg.
05/02/26
30/12/25
Flat D, 2/F, Block 26, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$3.86M
+17%
$3.86M
SFA537ft²
2 Room(s)
Holding Period 12.8 year(s)
12.8yrs
@$7,188
$3.3M
/
+17%
Land Reg.
30/12/25
01/12/25
Flat B, 3/F, Block 16, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$3.87M
$3.87M
SFA531ft²
2 Room(s)
@$7,288
-
Land Reg.
01/12/25
10/11/25
Flat D, 5/F, Block 6, Phase 1
3 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$5.18M
$5.18M
SFA763ft²
3 Room(s)
@$6,789
-
Land Reg.
10/11/25
03/11/25
Flat D, 5/F, Block 33, Phase 2
3 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof
$6.08M
+131%
$6.08M
SFA972ft²
3 Room(s)
Holding Period 20.6 year(s)
20.6yrs
@$6,255
$2.63M
/
+131%
Land Reg.
03/11/25
23/10/25
Flat B, 2/F, Block 11, Phase 1
2 Rms 2 Liv. Rm | Carpark | Roof | Balcony
$3.56M
-13%
$3.56M
SFA531ft²
2 Room(s)
Holding Period 10.4 year(s)
10.4yrs
@$6,704
$4.08M
/
-13%
Land Reg.
23/10/25