Monmouth Place
Low Floor
Flat A
location
9L Kennedy Road, Wan Chai / Causeway Bay
Contract Date:
Monmouth Place
Low Floor
Flat A
location
9L Kennedy Road, Wan Chai / Causeway Bay
Contract Date:
Rent
$60,000
$62/ft²
$40/ft²
3Rm 2Liv.Rm
(1Suite)
Layout
1
Maid/Store/
Utility Room
2
Bathroom
Estate
Property Number: H102291784
Update Date: 11/05/2026
Estate Transaction - Monmouth Place
Recommend Agent
- Buy
- Rent
21/10/25
Flat A, 5/F, Monmouth Place
$15.3M
+70%
$15.3M
SFA962ft²
Holding Period 16.4 year(s)
16.4yrs
@$15,904
$9M
/
+70%
Land Reg.
21/10/25
27/08/25
Flat A, 6/F, Monmouth Place
$16.18M
-15%
$16.18M
SFA962ft²
Holding Period 7.5 year(s)
7.5yrs
@$16,819
$19M
/
-15%
Land Reg.
27/08/25
27/08/25
Flat A, 6/F, Monmouth Place
$16.18M
-15%
$16.18M
SFA962ft²
Holding Period 7.5 year(s)
7.5yrs
@$16,819
$19M
/
-15%
Land Reg.
27/08/25
16/03/25
Flat B, 13/F, Monmouth Place
$10M
+2%
$10M
SFA689ft²
Holding Period 14.1 year(s)
14.1yrs
@$14,514
$9.8M
/
+2%
Land Reg.
16/03/25
21/01/25
Flat B, 14/F, Monmouth Place
$11.48M
+60%
$11.48M
SFA689ft²
Holding Period 15.5 year(s)
15.5yrs
@$16,662
$7.18M
/
+60%
Land Reg.
21/01/25