Aria
Block 5
Low Floor
Flat B
location
51 Fung Shing Street, Diamond Hill / San Po Kong / Ngau Chi Wan
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Sun Hung Kai
Contract Date:
Aria
Block 5
Rent
$40,000
$38/ft²
$30/ft²
3Rm 1Liv.Rm
(1Suite)
Layout
3
Bathroom
Estate
Property Number: H202331930
Update Date: 17/04/2026
Estate Transaction - Aria
Recommend Agent
- Buy
- Rent
13/05/26
Flat E, 29/F, Block 5
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$9.68M
+37%
$9.68M
SFA722ft²
3 Room(s)
Holding Period 16.5 year(s)
16.5yrs
@$13,407
$7.08M
/
+37%
Land Reg.
13/05/26
11/05/26
Flat C, 11/F, Block 1
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$9.48M
-12%
$9.48M
SFA755ft²
3 Room(s)
Holding Period 6.1 year(s)
6.1yrs
@$12,556
$10.8M
/
-12%
Land Reg.
11/05/26
26/04/26
Flat E, 16/F, Block 3
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$9.8M
+42%
$9.8M
SFA749ft²
3 Room(s)
Holding Period 16.5 year(s)
16.5yrs
@$13,084
$6.88M
/
+42%
Land Reg.
26/04/26
16/04/26
Flat C, 5/F, Block 3
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$8.06M
+31%
$8.06M
SFA738ft²
3 Room(s)
Holding Period 16.0 year(s)
16.0yrs
@$10,921
$6.18M
/
+31%
Land Reg.
16/04/26
08/04/26
Flat C, 8/F, Block 2
3 Rms 2 Liv. Rm | Balcony | Utility Platform
$9.38M
+42%
$9.38M
SFA761ft²
3 Room(s)
Holding Period 16.0 year(s)
16.0yrs
@$12,326
$6.61M
/
+42%
Land Reg.
08/04/26